Jeśli chodzi o sposób montażu, baterie najczęściej dzielimy na stojące (sztorcowe) i ścienne (podtynkowe i natynkowe). Do wyboru mamy jednouchwytowe (z mieszaczem), które zmniejszają zużycie wody, jak i dwuuchwytowe, które wpasują się do łazienek retro. Najbardziej higieniczne i ekonomiczne są baterie bezuchwytowe (elektroniczne), jednak są dużo droższe od pozostałych.
Dlaczego ważny wybór?
Wybór baterii łazienkowej powinien być dobrze przemyślany, gdyż często wybieramy ją na długie lata. Przede wszystkim ma być funkcjonalna, ale nie można zapominać również o jej funkcji dekoracyjnej. Właściwie dobrana armatura, za sprawą praktycznej obsługi, ułatwia codzienne funkcjonowanie. Pozwala ograniczyć zużycie wody, a co za tym idzie koszty z tym związane. Poza tym wybór materiału, z którego wykonana jest bateria, może skrócić czas, jaki poświęcimy na jej czyszczenie.
Cena i wygląd to nie wszystko.
Najczęstszym błędem popełnianym przez Klientów jest zwracanie uwagi jedynie na niską cenę lub design. Jak najbardziej styl jest ważny, jednak najbardziej istotna jest jakość armatury. Niestety baterie wykonane przez anonimowych producentów, niosą za sobą ryzyko niskiej jakości materiałów, jak i krótszego okresu eksploatacji. Uznane firmy oferują z kolei kilkuletnią gwarancję, technologie umożliwiające oszczędność wody czy produkty o niższej zawartości ołowiu w mosiądzu.
Sposób montażu.
Baterie umywalkowe ze względu na sposób montażu dzielimy przede wszystkim na:
1. Stojące (sztorcowe).
Najczęściej wybieramy baterię sztorcową instalowaną na umywalce, która musi posiadać odpowiedni otwór montażowy. Często umywalki posiadają wybite otwory, w innym wypadku można zlecić jego wywiercenie u producenta lub dystrybutora. Natomiast, gdy zdecydujemy się na umywalkę bez otworu, dobierzemy do niej baterie stojące na blacie lub podłodze oraz baterie sufitowe.
2. Ścienne (podtynkowe i natynkowe).
Podtynkowy sposób montażu wybierany jest przez miłośników minimalizmu, gdyż instalacje schowane są w ścianie, a na zewnątrz widoczne są pozostałe elementy (wylewka, uchwyt, rozety). Z kolei rozwiązania natynkowe to jedne z najstarszych propozycji, które często możemy spotkać w domach dziadków lub w blokach. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się je w systemach wannowych lub prysznicowych.
Sposób obsługi.
Jeśli natomiast chodzi o sposób obsługi wyróżniamy baterie:
1. Jednouchwytowe (z mieszaczem).
Dzięki jednemu uchwytowi szybciej regulujemy temperaturę wody, a także dostosowujemy optymalny strumień wody. Mieszacz podnosi wygodę użytkowania oraz przynosi oszczędności. Szacuje się, że dzięki niemu zużycie wody może zmniejszyć się nawet do 20-30%.
2. Dwuuchwytowe.
Posiadają 2 osobne pokrętła do ciepłej i zimnej wody. Ustawienie odpowiedniej temperatury wody może być niekiedy trudne, dlatego określa się je jako nieekonomiczne. W przeszłości baterie dwuuchwytowe cieszyły się największą popularności, a dziś najczęściej można spotkać je w łazienkach, które urządzono w stylu retro lub kolonialnym.
3. Elektroniczne (bezuchwytowe, bezdotykowe).
Za pomocą dotyku lub fotokomórki uruchamiamy dopływ wody, który jest odcinany po upływie określonego czasu lub cofnięciu dłoni. Baterie takie przeważnie mają określoną temperaturę wody i ograniczają konieczność jej regulacji. Nie musimy ich dotykać, dlatego nie martwimy się o zacieki z wody i mydła. Baterie bezuchwytowe (elektroniczne) z jednej strony są najbardziej higieniczne, ekonomiczne i ekologiczne, jednak z drugiej niestety dużo droższe.
Z jakiego materiału?
Korpusy baterii produkowane są z mosiądzu, który oznaczany jest symbolem np. MO 59, co oznacza wartość dominującego pierwiastka, czyli miedzi (59%). Jeśli wartość ta będzie mniejsza, wówczas materiał będzie mniej trwały, a co za tym idzie, bardziej podatny na uszkodzenia i urazy. Z kolei im będzie wyższa – bateria będzie bardziej ciężka i odporna. Mosiężnej materii towarzyszą też pozostałe surowce, jak domieszka szkła, niklu, stali czy ceramiki.
Ze względu na zróżnicowanie baterii pod względem sposobu montażu czy obsługi, jak i na dużą ilość producentów, najlepiej wyboru dokonać w sklepach internetowych, jak np. gnsbud.pl. Znacznie ułatwi go uszeregowanie produktów wg. ceny, typu, kształtu czy koloru.
W artykule wykorzystano zdjęcia firmy Hansgrohe.
Więcej informacji nt. baterii https://gnsbud.pl/baterie